זה מונח שכל מי שיודע ולו רק מעט על יין שמע לפחות פעם אחת בעבר: "פקק". מכיוון שרוב האנשים שמעו רק "פקק" המשמש כמתאר שלילי, אין ספק שזו לא מילה שמזכירה קונוטציות חיוביות. היקף מה שרוב האנשים יודעים על יין שנאמר שהוא פקק, הוא שהוא פשוט לא יהיה טעים במיוחד. מבחינת ה"למה "ו"איך", הבלבול נוטה למלכות עליונה.

 

יין שעם לא יעשה אתכם חולים, אך בטוח שהוא טעם רע. הנה פריימר בנושא למי שמחפש להרחיב את הידע שלהם על מה שקורה באמת כאשר יין הופך לפקק. המאמר נכתב על ידי next2wine – חברה למקררי יין.

 

מהו יין שעם?

על פי הגדרתו, יין שנאמר שהוא "פקק" הוא אחד שסבל מזיהום פקק. הפקק, היותו חומר טבעי, רגיש לאכילה על ידי מיקרואורגניזמים זעירים הניזונים מהחומר לפני או לאחר מיועד לבקבוק יין. חלק קטן מאוד של שעם עשוי לבוא במגע עם פטריות מוטסות שיוצרות חומר כימי בשם TCA.

 

אם TCA מצליח לבוא במגע עם היין עצמו, זה יגרום נזק רב ויהפוך את היין ל"לא "ואף לא ניתן לשתות אותו בנסיבות מסוימות.

 

מהו לא יין שעם?

באופן לא מפתיע, יש כמות לא מבוטלת של מידע שגוי שצף סביב המאפיין יין שעם וכיצד הבעיה מתרחשת. אנשים רבים חושבים שבדיקה חזותית לבדה מספיקה בכדי לדעת אם יין משושק או לא, וזה למעשה אף פעם לא נכון. ביטים וחתיכות פקק המרחפות סביב יין אולי לא אידיאליות, אך הן אינן אינדיקציה לכך שהיין התקלקל בשום צורה שהיא. אם הפקק מצופה גבישים לבנים, זה רק אומר שיש נוכחות גדולה של טרטרים לא מזיקים, שהם תוצר לוואי טבעי של סוגים רבים של יין. ריח הפקק לא יעניק לך מידע שכבר אין לך, מכיוון שזו לא דרך לפענח אם יין התקלקל או לא.

 

לסיום, האם היין שלך כולל מכסה בורג או פקק סינטטי? אם כן, כל רעיון לפיו ניתן לפקק את הבקבוק הוא פשוט בראשך, שכן נוכחות של פקק טבעי נחוצה כדי שהתפתחות TCA תתרחש.

 

טעם וריח: גורמים מכריעים מרכזיים

אף בקבוק יין לא מתכוון לרשום אם הוא פקק על התווית או לא, ובדיקות חזותיות לא מספיקות כדי להשאיל מידע שימושי מבחינת קלקול. איך אתה יודע אם כן אם אתה מתמודד עם יין שעם או לא? הכל מסתכם בטעם ובריח. אמנם, קל יותר למי שיש לו טיפול טוב במאפייני ענבים מסוימים לדעת אם בקבוק התקלקל או לא, אבל גם טירונים נוטים להיות מסוגלים לזהות יין שעם כשמדגמים אותו ליד יין שאינו פקק.

 

התמרור הראשון שישמש כמדריך יהיה הארומה של היין. יין שעם בדרך כלל משדר ריח שאינו דומה לעיתון רטוב ורטוב שישב במרפסת במהלך סופת גשמים. אנשים רבים אפילו משתמשים ב"כלב רטוב "כמתאר ליינות שעם שזכו לפאנקיים במיוחד. "קרטון רקוב" הוא גם מתאר מתאים, וברור שאף אחד מהמאפיינים הללו אינו מה שרוב האנשים יחפשו בבקבוק יין.

 

הדברים יכולים להחמיר עוד יותר ברגע שמגיע הזמן לטעום את היין. ברוב המקרים יין שעם יהיה משעמם וחסר חיים, כמעט ללא אופי לעצמו כלשהו. אם אי פעם טעמתם מרלו פירותי במיוחד לצד בקבוק אותו יין שפקק, תגלו שהפירות נעלמים לגמרי בבקבוק הפקק. במקרים מסוימים, יין שעם עשוי להיות גם חריף וקשה מאוד לשתייה.