עיצוב גינות – מהו עיצוב גינות והכללים העיקריים לעיצוב מוצלח

עיצוב גינות

עיצוב גינות מתבצע על מנת לשדרג ולשפר את מראה הגינה, לעצב אותה כך שתשדר אווירה נעימה וייחודית וכך שתראה יפה ואסתטית. עיצוב גינות מאפשר לנו לעצב את הגינה לפני צרכינו וטעמינו, כך שחווית הבילוי בגינה תהיה נעימה יותר וכן הנוף הנשקף מן הבית לעבר הגינה הפרטית שלנו יהיה יותר אטרקטיבי ויפה. בעיצוב גינות ובכלל כל תחומי העיצוב אין כללים נוקשים, שכן עיצוב הוא סוג של דעה אישית וטעם אישי של האדם המעצב. אך, ישנם כללים בסיסיים לעיצוב גינות שכדאי לעצב לפיהם בכדי שהתוצאה תהיה מוצלחת. עיצוב גינות מורכבת מאלמנטים רבים, מרכיבים טבעיים כמו עצים, פרחים ודשא, ומרכיבים לא טבעיים כמו פסלים, ריהוט ואקססוריז נוספים שונים לשדרוג מראה הגינה.

איזון ואחידות בעיצוב גינות

אחד מהאלמנטים והחלקים החשובים ביותר בעיצוב גינות הוא האיזון והאחידות של הגינה, אחידות הגינה מתבטאת באמצעות חזרתיות, שימוש באלמנטים חזרתיות ומוטיב חוזר, תוך איזון של כל אלו נוצרת אחידות וחזרתיות בגינה. אלמנטים בהם ניתן להשתמש לחזרתיות ואיזון הם סלעים, אבנים, פסלים ודמויות, צמחים ופרחים, שיחים, עצים ועוד.. שימוש במוטיב חזרתי משדר תחושת ואוירה הרמונית בגינה, יוצר תמונה מושלמת ומראה גינה אסתטי. גם שימוש בצבעים דומים, עיצובים דומים, אלמנטים בעלי צורות דומות וכדומה יכול לתרום לאחידות הגינה, חשוב מאוד לאזן את כל המרכיבים והאלמנטים הללו ברחבי הגינה.

פשטות בעיצוב גינות

פשטות היא אחד הדברים החשובים ביותר בעיצוב גינות, שימוש באלמנטים רבים ומורכבים, העברת רעיונות ותחכומים ירגמו למראה עמוס ומבולגן בעיניים. הגינה היא לא יצירת אומנות שצריכה להעביר רעיון, חשוב מאוד לשמור על פשטות בעיצוב הגינה, ככך שהעיצוב יהיה פשוט יותר כך הוא יהיה הרמוני ואלגנטי יותר. דוגמה לשימור על פשטות היא שימוש ב1-2 צבעים דומיננטיים בלבד, התמקדות באלמנטים קבועים וחזרתיות,שימוש במרכיבים בודדים ועוד.. כל אלו ייצרו מראה יפה והרמוני לגינה, שימוש בצבעים רבים ואלמנטים רבים ייצור מראה מבולגן ויפגעו בתחושת השלווה והשקט הגינה.

התאמת צבעים בעיצוב גינות

עוד אלמנט חשוב בעיצוב גינות הוא הצבעים, אחד מהדברים החשובים ביותר בעיצוב גינות הוא ההתאמה והשילוב של הצבעים, כך שנוצר מעבר טבעי. שימוש נכון בצבעים יוכל לעורר תחושות וליצור אווירה ספציפית רצויה, שילוב פשוט, אחיד ומאוזן של צבעים בעיצוב הגינה הכולל ייצור מעבר טבעי ואפקט הרמוני ויפה בגינה.